,გაკვეთილის მთავარი თემა
|
წითელქუდა სოკოები
|
სწავლების საფეხური
|
დაწ. 5 კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
7 მოსწავლე. სსსმ მოსწავლე არ არის კლასში
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
მოსწავლე შეძლებს დეკორატიული
დაგამოყენებითი ნა-
მუშევრების შექმნას ჯგუფური
მუშაობის, თანამშრომლი-
თი უნარების გამომუშავებას.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მოსწავლეს გამომუშავდება სხვადასხვა სახის ხელოვნური
რესურსის გამოყენებბით დეკორატიული ნამუშევრის შექმ
ნის უნარი გამოუმუშავდება სამუშაოს თანმიმდევრულად
დაგეგმის და სხვებთან თანამშრომლობის უნარ ჩვევა.
|
წინასწარი ცოდნა
|
ცნობს ასახელებს სოკოებს
შეუძლია ხელოვნური რესურსის გამოყენება
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
განმსაზღვრელი, განმავითარებელი
(სიტყვიერი კომენტარი)
|
სასწავლო მასალადა ტექნიკური რესურსები
|
სახელმძღვანელო, სამუშაო რვეული, ფერადი ქაღალდი,
ერთერჯადი ჭიქები, ფლომასტერი, ღილები. პლასტელინი
მცენარ. ფოთლები, ხავსი , მუყაო,
მაკრატელი, წებო. ხავსი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
1საორგანიზაციო საკითხი-2წთ.
პროექტორის საშუალებით კლასი აკვირდება სოკოებსა და
მცენარეებს. მასწავლებლის თხოვნით ასახელებენ მათ შორის სოკოებს. შემდეგ
მოსწავლეები პასუხობენ მასწავლებლის მიერ დასმულ შეკითხებს -2 წთ.
1.სად უნახავთ სოკო?
2.შეიძლება თუ არა ყველა სოკოს ჭამა?
3.რა ზიანის მოტანა შეუძლია
სოკოს ადამიანისთვის?
3.წიგნზე მუშაობა-3წთ. {ინდიუალურად}
მოსწავლეები აკვირდებიან სახელმძღვანელოში მოცემულ
ილუსტრაციებს.
4.პრაქტიკული სამუშაო-20 წთ. {ჯგუფური}
მასწავლებელი კლასს ჰყოფს ორ ჯგუფად.
თითოეულ ჯგუფს ეძლევა დავალება ერთჯერადი ჭიქების
ფერადი ქაღალდის, ღილების, ბამბის, საძერწის, წებოს,
მაკრატლის, ფლომასტერების საშუალებით შექმნან სოკოები.
5. ტყის მოდელის შექმნა-10 წთ.
პრაქტიკული საქმიანობა ჯგუფში წარიმართება თავიანთი
ნამუშევრების გამოყენებით შექმნიან ერთი ტყის მოდელს.
ამისთვის გამოიყენებენ მუყაოს
ნაჭერს, მცენარის ფოთებს და ხავსს. მოსწავლეები ინტერესდებიან ნამუშევრებით,
ერთმანეთს უზიარებენ თავიანთ აზრს,მსჯელობენ, ეკითხებიან რჩევას.
6.შეჯამება-3 წთ.
მოსწავლეებს ვურჩევ დაარქვან
სახელი და განათავსონ კლასის
ერთ- ერთ თვალსაჩინო კუთხეში.
ნამუშევრის ერთ -ერთ სახელად შევთავაზებ ,,სოკოებით
დასახლებული ტყე“.
7. შეფასება - 3 წთ.
განმავითარებული შეფასების რუბრიკის გამოყენებით
შევაფასდება მოსწავლეთა შემოქმედების უნარი, თანამშრომლობა, ნამუშევრის ხარისხი.
|
Sunday, March 29, 2015
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment